What you can buy for under $1 in the USA

395

We are often asked about the cost of traveling in the USA, and to be utterly honest – IT IS CHEAP!

We sleep for free in our van, cook for ourselves and buy groceries from a shop called ‘.99 cents only store’. Check out the video to see how cheap things really are!

Items bought and price:

– 1 gallon milk (3.75L) – $2.79
– Grape tomatoes – $0.99
– Whole wheat bread – $0.99
– Milk chocolate biscuits (2 packs) – $1.98
– Brownie mix – $0.99
– Chocolate chips – $0.99
– Pringles – $0.99
– Coconut chocolate bar – $0.99
– Baby Ruth chocolate bar – $0.99
– King size Twix bar (two bars) – $1.98
– Mushrooms – $0.99
– Cauliflower – $0.99
– Oreo cookies (two packs) – $0.99
– Toast crackers – $0.99
– 1.25L Coca Cola – $0.99
– Double sided tape – $0.99
– Dried beef stick – $0.99
– 1kg bag of onions – $0.99
– Plastic bag – $0.10

TOTAL PRICE FOR 24 ITEMS: $21.79

Comments